[vc_row][vc_column][vc_column_text]
A SEBESSÉGRŐL
Ha még azt hisszük, hogy abban a korban élünk, ahol természetes az ha perceket kell várnunk a bekapcsoló gomb megnyomása után arra, hogy valóban használatba vehessük a számítógépünket, akkor sajnos azt kell mondjam: Bocsi, ez már a 21. század.
Ennek ellenére még ma is rengeteg időnket veszik el azok a bosszantó percek amikor arra várunk, hogy betöltsön a rendszerünk, elinduljon egy programunk vagy megnyíljon egy weboldal. Egy mostani számítógépen ilyennek nem szabadna előfordulnia. Természetesen sok tényezőtől függ egy gép sebessége, de a 2 leginkább meghatározó elem a címben is említett SSD (Solid State Drive) és a memória, vagyis a RAM.
[/vc_column_text][vc_single_image image=”33216″ img_size=”600×312″ alignment=”center” css=”.vc_custom_1530735851981{margin-right: 100px !important;margin-left: 100px !important;}”][vc_column_text]
HDD vs SSD
Az SSD-kről elég annyit tudni, hogy a hagyományos merevlemezek (HDD-k) utódai, melyek sokkal nagyobb írási és olvasási sebességre képesek. Még egyszerűbben: nagyon gyors tárhelyek amelyeken adatokat (kép, film, zene, programok stb.) tárolunk. A normál merevlemezekhez képest ezek átlagosan 5-ször gyorsabbak, de a legújabb, felső kategóriás SSD-k már az 50-szeres határt is elérték. A gyakorlatban ezt úgy kell értelmezni, hogy ha a windowsunk egy sima HDD-ről mondjuk 1 perc alatt tölt be teljesen, akkor egy olcsóbb SSD-ről is mondjuk 20-25 másodperc, míg egy prémium minőségű SSD esetében akár 10 másodperc körüli időt is elérhetünk. Ugyanez igaz játékok vagy egyéb programok esetében is: egy videó- vagy képszerkesztő program, esetleg egy új játék elindulására hoszzabb időt kell várnunk ha HDD-ről futtatjuk, de ha egy SSD-n tároljuk őket akkor nem kell többet várnunk néhány másodpercnél.
Nos, természetesen árnyékos oldala is van a dolognak, méghozzá az árcédula, legalábbis azok biztosan így gondolják akik nem követik naprakészen a technológia fejlődését. Régebben valóban borsos árat kellett fizetni ha valaki élvezni akarta azt a gyorsaságot amit az SSD-k nyújtanak, ma azonban már nem kell olyan mélyre nyúlni ha valaki ilyet szeretne vásárolni, 10-20ezer Ft-ért a legtöbb gyártó már kínál jó minőségű meghajtókat.
Az alábbi kis videó remekül szemlélteti a különbséget SSD és HDD között.[/vc_column_text][vc_video popup=”no” link=”https://vimeo.com/37135561″][vc_column_text]
A RAM
A sebesség másik sarkalatos pontja a memória. Elsődlegesen a memória mennyisége az ami igazán fontos. A legtöbb olyan számítógépben amit kompletten lehet vásárolni nincs elég memória. Illetve elég bizonyos dolgokra, de nagyon sok esetben azt tapasztaljuk, hogy gyorsan kifutunk a keretből, és itt most beszélhetünk a számítógépek mellett a tabletekről és okostelefonokról is, mert ott is gyakran ez a helyzet. Egyszerűen szeretünk sok dolgot futtatni egyszerre, például sok weboldalt megnyitva hagyni, vagy sok alkalmazást futtatni úgy, hogy nem zárjuk be azokat amikre épp nincs szükségünk. De ezek mellett rengeteg egyéb dolog fogyasztja jóízűen RAM-unkat, olyanok mint a frissítési folyamatok, vagy a háttérben futó alkalmazások (vírusirtók, levelezők stb.) de az is sokszor előfordul, hogy egy-egy alkalmazás egy frissítést követően már több memóriát használ mint előtte. Ezért manapság egy általános célú gépbe is ajánlott a 8GB memória, játékra és gépigényesebb programokhoz pedig már célszerű 16GB-ot választani. Ez nem azt jelenti, hogy 4GB-tal azonnal fejvesztve kell rohannunk upgrade-elni vagy új gépet venni, de érdemes elgondolkodni ha esetleg lassú vagy akadozik a gépünk.
Ha SSD vagy memória vásárlást tervezel, akkor nézz szét a kínálatunkban, vagy keress minket bármely elérhetőségünkön és segítünk kiválasztani az igényeidnek megfelelőt![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]