Magazin

Kövesd velünk a technológiai újdonságokat!

Mire figyeljünk, ha a gépházban elfordítjuk a grafikus kártyát?

A rendszerigeny.hu csapata nemrégiben bemutatott néhány Corsair tápkábel kiegészítőt. Ez önmagában nem is lenne annyira érdekes, hisz számos gyártó már évek óta azon fáradozik, hogy a meglévő tápegység kábeleket, csatlakozókat egyedi megoldásokkal helyettesítsék annak érdekében, hogy a számítógépház színösszeállítása még inkább esztétikus legyen. A csapat bemutatott egy PCI Express 3.0 bővítő kábelt is, mely azt a célt szolgálja, hogy a grafikus kártyát levegyük az alaplapról és azt 90 fokban elforgatva szereljük be a házba. A bemutató azonban itt nem ért véget, hisz szerették volna kideríteni azt, hogy ez a módosítás gyakorol e hatást a grafikus kártya hűtési teljesítményére.

A csapat először normál helyzetben tesztelte le a grafikus kártyát úgy, hogy a ház gyári hűtését használta. Ezek után az adapter segítségével elforgatták a grafikus kártyát és a ház hűtésén nem változtattak. Végül elhelyeztek a számítógépházba extra hűtőventilátorokat és így vizsgálták az elforgatott grafikus kártya hőmérsékletét.

A mért eredmények szerint az elforgatás komoly hatással volt a grafikus kártya GPU hőmérsékletére, ami Windows 10 alatt +3, míg benchmark alatt +6°C-ot jelentett. Ez már olyan hőmérséklet emelkedés, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. A  csapat sem tette természetesen és beszerelt a ház alsó részébe két extra ventilátort, hogy a grafikus kártya friss levegőhöz jusson.

Az eredmény így már sokkal barátságosabb képet festett. Windows alatt nem hogy csökkent a hőmérséklet, de még a normál felálláshoz képest is sikerült 3 °C-ot javulni. Benchmark alatt 80 °C-ról 75 °C-ra sikerült a hömérsékletet lecsökkenteni.

Fontos megjegyezni hogy a mérések során minden esetben alacsony ventilátor fordulatszámok voltak jellemzők, hogy a hőmérsékletek között nagyobb eltéréseket lehessen mérni. A Windows alatt az EVGA Geforce RTX 2070 XC Gaming grafikus kártya ventilátorai nem forogtak, míg benchmark alatt 50%-ra voltak beállítva. A számítógépházban – mely egy felsőkategóriás Corsair Crystal 680X RGB – minden ventilátor silent módban működött.

Feltehetőleg ahány házban történt volna ez a mérés annyiféle eredmény született volna, de vélhetően a tendencia minden esetben az lett volna, hogy a grafikus kártya jobban melegszik, ha lekerül az alaplapról és az oldallaphoz közel kerül. Ez abban az esetben főleg igaz, ha az oldallap teljesen zárt, ami manapság megszokott. Tovább csökkenti a hűtés hatékonyságát, hogy a grafikus kártya nem kap annyi szobahőmérsékletű levegőt, mint az alaplapon, hisz kikerül a ház előlapi ventilátorainak látóteréből. Aggodalomra viszont nincs ok, hisz extra ventilátorokkal, melyek a grafikus kártya alá szerelhetők növelhető olyan szinten a levegő ellátás, hogy a grafikus kártya nem fog melegedni. Ha nincs mód erre, akkor a házban meglévő ventilátorok fordulatszámát is emelhetjük…

Forrás: rendszerigeny.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lépj velünk kapcsolatba!

Írj nekünk és kollégáink a lehető leghamarabb válaszolnak!