Magazin

Kövesd velünk a technológiai újdonságokat!

ASUSTOR DRIVESTOR 4 PRO NAS teszt

Szoftveres karbantartás

A napokban kipróbálhattuk az ASUSTOR DRIVESTOR PRO 4 NAS-t. A négy darab 3,5 / 2,5 hüvelykes meghajtóhellyel, 2,5 gbE porttal és számos adatmentési lehetőséggel rendelkező megoldás próbál érvényesülni a belépő szintű hálózati adattárolók piacán. Most megnéztük, hogy is néz ki az AS3304T típusjelzésű ASUSÍTOR NAS.

Tartozékok, csomagolás:

Az ASUSTOR DRIVESTOR 4 PRO egy fehér kartondobozban érkezett hozzánk – ha a 360PRsolution mindenálló dobozát leszámítjuk – melyben külön a NAS, külön pedig a tartozékok kerültek csomagolásra. A barna kis dobozban találunk csavarokat, hogy az SSD-ket beszerelhessük. A 3,5 hüvelykes HDD-k számára nincs szükség se szerszámra, se csavarra. Kapunk egy külső tápegységet is, melyről a NAS működtethető, melyhez jár egy tápkábel is és nem maradhatott ki a hálózati kábel sem.

Külső:

Az ASUSTOR Drivestor 4 PRO egy 170 x 174 x 230 mm-es méretekkel rendelkező doboz, melynek előlapja nem nyitható, de nem kell lecsavarozni, hisz mágneses módon marad fenn a házon. A burkolat alatti látvány egyébként elég esztétikus, így aki gyakran cserélgeti a merevlemezeket, akár a fedlap nélkül is használhatja az adattárolót. A rekeszektől balra találhatók a visszajelző LED-ek. Power LED, rendszer státusz LED? hálózat státusz LED, USB állapot LED, valamint a 4 merevlemez dokkoló állapota, amit visszajelez nekünk ez a panel. A LED-visszajelzők felett találjuk a bekapcsoló gombot, míg legalul egy USB 3.2 Gen1 port kapott helyet, mely támogatja Quick Copy technológiát, melyet a panelen egy gombnyomással elvégezhetünk, így a külső adattárolón lévő összes adat átmásolható.

A takarólemez alatti négy fiók hot-swap megoldással csatlakoztatja a bele helyezett adattárót a NAS-hoz. Ami a RAID támogatást illeti, 2,5 és 3,5 hüvelykes merevlemez esetében is elérhető a RAID 0,1, 5, 6 10 és JBOD.

Ami még érdekes, az a ház hátoldala, ahol találunk egy 120 mm-es ventilátort, mely automatikus fordulatszámon pörög, de szoftveresen beállítható három fokozat. Értelem szerűen attól függően, hogy hány darab meghajtót kezel épp a NAS és azok a meghajtók HDD-k, vagy SSD-k, eltérően melegszik a rendszer és extra hűtésre lehet szükség a merevlemezek optimális hőmérsékleten tartásához. A hátoldalon találunk még két USB 3.2 Gen1 portot, valamint egy Kensington Lock portot is.

Belső:

Az ASUSTOR Drivestor 4 PRO egy Realtek RTD1296-ra alapoz, melyen 4, egyenként 1,4 Ghz-es órajelű ARM Cortex A53 mag kapott helyet, 2 GB DDR4 memória társaságában. Kapunk egy Mali T820 MP3 grafikus processzort is, melynek segítségével a 10 bites 4K H.265 videók átkódolása gyors és zökkenőmentes videólejátszást tesz lehetővé. A NAS-ra az ASUSTOR DISK MANAGER került, mint operációs rendszer, mely egy 8 GB-os eMMC tárhelyen foglal helyet. Ami az merevlemez kompatibilitást illeti, akár 4 darab 22 TB-os HDD is beszerelhető. Minden adattároló SATA 6 Gbps porton keresztül kapcsolódik a lapkához, ami 600 MB/s-os elméleti olvasási és írási sebességet jelent.

Telepítés:

A NAS egy, vagy többlemezes módban is üzemeltethető, a fentebb említett RAID beállítások mellett. A beüzemelés kimondottan egyszerű. A tesztünkben két darab 480 GB kapacitású Silicon Power SSD-t használtunk, A beállításokat számítógépen az ASUSTOR CONTROL CENTER alatt végeztük.

Miután megtaláltuk a NAS-t a hálózaton, van lehetőség gyors (automatikus) és egyedi inicializálásra. Utóbbiban részletesebben belemerülhetünk a beállításokba. Természetesen semmi nincs kőbe vésve, minden beállítás utólag módosítható. Az ADM 4.0, melyet frissítenünk kellett egy Windowsra hajazó felület, böngészőből érhető el, ami nagyon jól áttekinthető. Ez nem meglepő látványvilág, hisz a modernebb NAS-oknál már ez a megszokott.

Számos előre telepített alapvető alkalmazást találunk a kezdőképernyőn, mellyel az alapvető dolgok és diagnosztikák végrehajthatók. Van aktivitás monitor, ahol a processzor, memória, merevlemezek és hálózat kihasználtsága tekinthető meg, illetve ott van a File Explorer is, mellyel tartalmakat másolhatunk különféle publikus és privát mappákba. A kezdőképernyőn találjuk az APP CENTRAL-t is, mellyel számos alkalmazást érhetünk el, mindenféle feladatra. A NAS-t használva, applikáció segítségével akár torrentezhetünk is. A fotókhoz a PhotoGallery 3, videókhoz a LooksGood, míg a zenékhez a SoundsGood app lehet hasznos alkalmazás. Vannak alkalmazások telefonra is (Android és iOS), így mobileszközökről is elérhetjük a NAS-t. Van videóletöltő alkalmazás is, melynek segítségével a népszerű videómegosztó oldalakról menthetünk le videókat.

Van média konvertálási lehetőség. Kiválaszthatunk mappákat, ahova, ha fájl kerül, megadhatjuk, milyen formátumra és felbontásra kódolja át a rendszer. Telepíthetünk WordPresst is, így akár egy weboldalt is üzemeltethetünk a NAS-ról. A beállításokban rengeteg lehetőség közül választhatunk. Jogköröket, kvótákat szabhatunk meg, létrehozhatunk felhasználói csoportokat. Szabályozhatjuk a mappák elérhetőségét is. Biztonsági mentés terén számos lehetőség áll rendelkezésre. Telefonról, számítógépről menthetünk a NAS-ra, NAS-on belül egyik meghajtóról a másikra készíthetünk biztonsági mentést, lehetőség van két NAS között menteni, bevonhatjuk a biztonsági mentésbe a felhőszolgáltatásokat oda-vissza alapon (OneDrive, a OneDrive Business, a Google Drive, a Dropbox) , de akár NAS-ról külső meghajtóra is menthetünk, vagy akár külső meghajtóról NAS-ra, a már említett egy gombnyomásos (Quick Copy) megoldással.

Van FTP szerver funkció, VPN kliens és UPnP támogatás is. Alkalmazás segítségével akár IP kamerák képeit is kezelhetjük, illetve van antivírus alkalmazás is, tehát a paletta elég széles. A 2 GB RAM a NAS működtetéséhez otthoni környezetben elegendő kell, hogy legyen. Azt tudni kell, hogy van a NAS-on egy Média üzemmód, mely bekapcsolásával folyamatosan 512 MB RAM lefoglalásra kerül, mely abban az esetben, ha a média tartalmak kezelése az elsődleges cél, hasznos tud lenni, viszont más folyamatok működését visszafogja.

Ami a sebességet illeti, az általunk használt két SSD-vel nagyjából 125 MB/s-ig tudtunk elmenni az 1 GbE korlátai miatt, de komolyabb router esetén, a NAS 2,5 GbE portját kihasználva ezt a teljesítményt duplájára is fel tudjuk tornászni. A ventilátor vezérlő, ahogy már a fizikai bemutatóban is említettük normál esetben dinamikus fordulatszámon működteti terheléstől függően a 120 mm-es ventilátort. Az Auto beállítás mellett három lehetőség közt választhatunk. Lassú módban 990 RPM-en pörög a ventilátor és ez az érték Közepes sebességen 1058 RPM, míg Gyors beállításon 1265 RPM. Alapvetően az SoC és a processzor hűtése a cél, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a merevlemezek melegedését sem és intezív használat alatt nekik is jár a megfelelő hűtés.

Ami a NAS fogyasztását illeti, kimondottan baráti a helyzet, hisz kikapcsolt állapotban 0,5W alatt maradt, míg bekapcsolt állapotban 6W-ot, másolás közben 8W-ot, míg konvertálás közben 10W-ot mértünk. Ezt persze nem HDD használatával sikerült elérni, hanem a Silicon Power SSD-kel. Ha HDD kerül a NAS-ba, akkor számolhatunk 6-7W többlettel terhelés alatt.

Összegzés:

Az ASUSTOR Drivestor Pro 4 150.000 forint körüli áron szerezhető be, melybe a két darab SSD nagyjából 22.000 forint. A NAS-ok belépő szintjét erősítő megoldás rendelkezik 2,5 GbE porttal, ami jelentősen gyorsabb, ezáltal kényelmesebb adatátvitelt tesz lehetővé az 1 GbE porttal szerelt társaihoz képest. Felhasználói szokások függvényében a 2 GB rendszermemória – Media mód esetén csak 1,5 GB – több folyamatos használat esetén kevés lehet, de a legtöbb esetben zökkenőmentes használatot biztosít. A felület áttekinthető, rengeteg alkalmazás áll rendelkezésre, melyekkel a használati lehetőségek tárháza nagyon magas. A NAS halk, fogyasztása nagyon baráti (akár HDD-vel is). További információkat a gyártó oldalán találtok.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lépj velünk kapcsolatba!

Írj nekünk és kollégáink a lehető leghamarabb válaszolnak!